Asi každý z naší generace Husákových dětí jí v životě potkal a Jawa kolem světa ten malý plastový zázrak po letech veřejnosti znovu připomněla – buzolu Sport 3 z někdejší NDR. Zažil jsem s ní jako junák školou povinný cvičení civilní obrany i cestu kolem Zeměkoule, drbal jsem si nad ní hlavu v poušti Gobi a vzpomínal, jak z trojice azimutů určit svou polohu, rozčiloval se nad kvalitou jihoamerických map v poušti Atacama i v ledové Patagonii, žasnul nad jejím tancem v blízkosti nastartované motorky a obrečel její skon, když molekulová mřížka skoro čtyřicetiletého východoněmeckého plastu definitivně podlehla zubu času.

P1011188
Pro blížící se souboj s australským outbackem jsem znovu se zdvořilým poděkováním odmítl nabídku na GPS, ale „oldschool" styl cestování mě postavil před dilema – kde vzít spolehlivou náhradu staré buzoly?


Mám-li být skutečně objektivní, je potřeba se poctivě zamyslet nad definicí „spolehlivá buzola" a zeptat se sám sebe, zda byl starý dobrý přístroj z NDR opravdu hodný toho označení. Nikoli proto, že bych soudruhům z NDR upíral smysl pro preciznost, upřímně si myslím, že jejich aparáty z té doby byly vážně míněnými poctivými výrobky, ale pro „lokální vhodnost" buzoly.

buzola


Téma deklinace a inklinace magnetických siločar Země není na jeden facebookový odstavec, ale zjednodušeně řečeno – neexistuje na světě mechanická buzola, která bude spolehlivě ukazovat na všech místech naší planety. Možná proto to rozčarování nad přesností jihoamerických map? Pro každý kontinent by měla být buzola konkrétně vyvážena (inklinace), aby neměla snahu klopit střelku a ukazovat nesmysly. Na rozdíl od vlivu deklinace, kterému lze předcházet znalostí jeho hodnot, vliv inklinace je buzole dán již její konstrukcí a výrobou. Co z toho plyne a proč se tím zabývám, když je jasné, že nejlepším řešením bude koupit v Austrálii buzolu australskou?

65


Jestliže u výrobku Sport 3 „made in GDR" byl jeho původ jasný jak to kružítko na dederónské vlajce, u buzoly z dnešního globalizovaného světa je to hádanka s pravděpodobnou odpovědí: vyrobeno v Číně. Ostatně Číňané kompas někdy před 4000 lety vynalezli, takže by mělo být všechno v nejlepším pořádku, ale... Koupil jsem novou od nejmenované francouzské firmy, ovšem rovněž „made in PRC" a pochybuji, že buzola koupená za týden v Austrálii bude mít původ jinačí. A tak si kladu otázku, jak bude v australských pouštích fungovat buzola vyrobená v Číně a vyvážená na čínské hodnoty inklinace (které jsou mimochodem dost nízké)? Anebo mám skutečně věřit, že jsou výrobky z Číny nastavené na hodnoty cílové prodejní lokality? Odpověď leží dole v oranžové rozpálené pustině pátého kontinentu. Dovezu si svou novou buzolu a koupím tam i australskou. A bude mě zajímat, jak obstojí v porovnání. Bude ovšem ještě zajímavější vedle nich položit zrovna legendární Sport 3 z NDR. Čeká mě „střelkový tanec"!

86