Bude to po korejském masakru nakonec vypadat, že nemám rád světové úřednictvo, ale já mám ty kluky s kulatým razítkem a jejich protivné náladové kolegyně, co mají všechno u svých veleřití, docela rád… hlavně, když to jejich správné razítko nakonec dupne do mých papírů! Takže Jawa je konečně na americkém asfaltu. Z Kanady a Aljašky sem dotírá hnusná mokrá zima. Je na čase znehodnotit pár kubíků US vzduchu a vyrazit za sluncem.

 

 

Je to víc než měsíc, co jsem odevzdal osud motorky v masanském přístavišti do rukou úředníků, kterým je bytostně fuk, jestli mi tady na americkém severozápadě umrzne zadek, či nikoliv, takže jsem si uměl dokonale představit scénku, kdy mi ze Soulu zavolá Wendy Choi a řekne:„…sorry, Pavel, nám se tvoje motorbajk nevejít mezi ty hjundaje, co vezeme do júesej, ale na příští loď už se určitě dostat! Do Vánoc se dočkáš!“ Čekání na loď jménem Tamerlane společnosti Wallenius bylo díky mému pobytu v rodině emigrantů z šedesátých let sice jako v bavlnce, ale užil jsem si své, okousal nehty i sousedovic psu a denně pátral po jakékoliv informaci. Na marinetraffic.com jsem vyčenichal loď, ale v den, kdy mi Korejka Wendy hlásila, že Jawu právě naložili, udával internet pozici Tamerlane ještě asi 500 mil od přístavu. Šel jsem tedy okousat nehty i sousedovic kočce… Tady něco nehraje! Případně, oni tu motorku nenastartují a nechají ji v přístavu, protože se jim nebude chtít tlačit. A určitě si najdou nějaký pěkný předpis, podle kterého se nesmí při nakládce tlačit červené motocykly, které nenastartují, a že mi vyměřují poplateček aspoň 200 usd za to, že jim z toho něco vyteklo do krabic s čínskými nudlemi. Určitě ztratěj ty klíčky! Jak se tady do toho dostanou celníci? A taky určitě něco zničej… Určitě jo! Začínám v lékárničce hledat něco na uklidnění, ale naštěstí tam není nic, než paralen a tabletky na malárii. Propadám tedy místnímu pivu Red Hook, jehož lahvičky mi připomínají piva z NDR. Ještě netuším, co se tady na mně chystá.

 

 Více v knižní publikaci JAWA KOLEM SVĚTA. Vyšla v říjnu 2015 a koupit ji stále ještě lze u "všech dobrých knihkupců" anebo přímo zde v sekci e-shop i s podpisem autora.