Je tu živo až až – nějací místní, vyadají na rybáře, a pak starší bílý podivín. Jak se ukáže, je to Američan Dick, který se ženou Jackie tráví už 14 let důchodu. Není dobře naladěn – aby ne, právě včera se mu někdo vloupal do domu a nadělal paseku. Na můj dotaz po místě ke spaní (myslel jsem místo pro stan) říká, že má vedle jeden dům, ale je v něm binec. Když si to prý uklidím, můžu tam přespat. A tak večer šúruju, zametu podlahu a umyju prosklené dveře na terasu, abych měl hezčí výhled na moře. To Dickovi asi učaruje, takže mě večer zve na jídlo – fazole a chobotnice. Na můj vkus docela pikantní, ale to asi tady bude normálka. Mají místní pomocnici na úklid Olivii, která mluví jen španělsky. Po večeři mě učí hrát karty Skip-Bo. Je to hra na páry, dvakrát s Dickem vyhrajeme a může se jít spát. Já ještě zajdu k vodě a pozoruji úplněk. A jako vždycky a znova se mi vybavuje:

„Na nebi měsíc jako koláč s tvarohem – koupím si láhev rumu v krčmě za rohem. Budeš se líbat v noci s cizím pánem – já budu zpívat zpitý s kapitánem.“

 

 

Přístav Picilingo je devět kiláků za městem. Přijíždím odpoledne a rychle se snažím v paměti vylovit, jak se asi španělsky řekne Celníci. Douanne? Adouane? Posílájí mě na placené parkoviště. A pak od čerta k ďáblu. Nakonec zjišťuji, že pobočka Banjercito je přímo tady v portu. Holka mluví anglicky a je to první a jediná věc, která tu funguje, jak má! Kloubouk dolů, přestože mě to stojí dalších 250 usd. Z nich snad dostanu 200 zpátky, až opustím Mexiko. Mezitím ještě odběhnu párkrát vedle za roh nechat udělat fotokopie dokladů. Za půl hodiny mám permit a mažu ke kase, protož loď Baja Ferries Mazatlán Star stále stojí v přístavu.

Podařilo se! Po devítihodinovém úředním maratónu zajíždím do břicha lodě a Jawu bez stojánku vážu pravou přední schránkou přes nějakou starou gumovou holinku, co tu najdu mezi lany, ke sloupku. Ještě zaklínuji kola a snad do rána nebude ležet.

Více v knižní publikaci JAWA KOLEM SVĚTA. Vyšla v říjnu 2015 a koupit ji stále ještě lze u "všech dobrých knihkupců" anebo přímo zde v sekci e-shop i s podpisem autora.