ekvador

Protože jsem do Quita přijel novou severní silnicí, nemohl jsem se vyfotit u cedule ROVNÍK, která je prý jen na jižní cestě. Vracet se nebudu, ale kousek nad městem je místo nazývané Mitad del Mundo, neboli Střed světa. Jde o monument vystavěný kdysi francouzskými geografy a o místní hojně navštěvovanou atrakci, mimochodem se tu stavěli a vyfotili i cestovatelé Zikmund s Hanzelkou. Parkování pro motorku je zdarma, vstup za tři usd. Kolem jsou ještě nějaká muzea, ale hlavní atrakcí tu beze sporu je hlavně ta čára dělící svět na severní a jižní polokouli – rovník, equator, ecuador… zeměpisná šířka je tu vyjádřena třemi nulami: 0°0´0“. Projdu pár stánků se suvenýry, pošlu několik pohledů a mám splněno. Vedle, asi nějakých 150 m, je muzeum Inti na údajně „GPS calculated“ rovníku. Tady si můžete vyzkoušet pár experimentů souvisejících s fyzikou rovníku, ale upřímně – trochu to na mně působí jako taškařice. Například, průvodce nejdřív sám prohlásí, že rovník není čára, ale spíše pás o nějaké šířce průměrně 12 km (působí to na mně trochu jako alibi, že tu jsou vedle sebe hned dvě čáry) a pak nám předvádí, jak na jeho čáře odtéká voda z umyvadla bez víru rovnou dolů a dva metry vedle – napravo i nalevo – se tvoří opačné víry… další ukázkou se stavění syrového vajíčka na špičku na hlavičku hřebíku. Podaří se mi to a dostanu za to razítko do pasu, ale málokdo to asi zkoušel doma. Třeba to jde stejně snadno i jinde.

ekvador

V Puyo se obracím zády k amazonskému pralesu a před Baňos s vodopády a termálními prameny z aktivní sopky stoupám do And na Riobambo. Ještě dole na pomezí Amazonie a hor udělám malou zastávku ve vesnici Moravia, v níž je starostou pan Kubes, potomek někdejších českých emigrantů Kubešů. Cestovatelé Zikmund s Hanzelkou dojeli do Moravie svou Tatrou. Tady končila cesta, takže auto tu nechali stát a šli pěšky do pralesa za lovci lebek. Já tu o šedesát let později fičím na Jawě po nové silnici s mnoha tunely a mám velice zvláštní pocity.

moravia ekvador

Více v knižní publikaci JAWA KOLEM SVĚTA. Vyšla v říjnu 2015 a koupit ji stále ještě lze u "všech dobrých knihkupců" anebo přímo zde v sekci e-shop i s podpisem autora.