Asi všichni máme nějakou a myslím, že velice podobnou představu, když se řekne: Kolumbie. I já jí měl – nepříliš bezpečná, džunglí a horami pokrytá latinskoamerická země plná drog a zbraní, jejich výrobců, distributorů a samozřejmě i spotřebitelů. Původně jsem se jí chtěl vyhnout Ro-Ro lodí z Panamy do Ekvádoru, ale kouzlo plachetnice Stahlratte mě přimělo změnit plány a zařadit tak Kolumbii do itineráře. Dneska jsem rád, protože žádná země mě dosud tak příjemně nepřekvapila jako právě Kolumbie.

 

Počasí mi chce připomenout, že je advent. Ráno je kosa jako v ruské pohádce a já na mikinu, ve které jsem spal, navlíkám ještě vojenský svetr. Za chvíli přijede skrejpr a přiveze druhou směnu. Balím mokrý stan a raduji se z modré oblohy. O kousek níž beru ve vesnici benzín. Ukazuji pumpaři mojí mapu s oranžovou silnicí. Může se zlomit smíchy:

„asfalto?!“

Jako bych mu řekl nějaký super vtip, hned to musí říct kolegovi. A pak si kupte mapu… Do Popayánu pak už vede betonová silnice a já se rychle dostávám na hlavní tah Panamericany. Je vedro, svetr i s mikinou musí rychle dolů. Hlavní tah má velice rozličnou kvalitu povrchu. Nové krásné úseky se střídají s neuvěřitelně hrbatou a rozsekanou asfaltkou připomínající naše staré okresky a ne hlavní tah Jižní Amerikou. Ale makají na tom. Všude uzavírky a příprava na nové povrchy. Až tu pojedu příště, snad už nebudu poletovat vzduchem…

 

Více v knižní publikaci JAWA KOLEM SVĚTA. Vyšla v říjnu 2015 a koupit ji stále ještě lze u "všech dobrých knihkupců" anebo přímo zde v sekci e-shop i s podpisem autora.