Ráno jsem se namlsal asfaltem do Mandalgovi a kousek za něj. O to horší je pak step, která ustupuje poušti a cesty plní písek místy jemný jako cement a hluboký dvacet centimetrů. Trápím se v písku, který jawa nedává. Trápím se na náspu nehotové silnice přehrazené každých 300 m haldou hlíny, takže je to nahoru – dolů a zase písek a šutry. Takového kodrcání a sebemrskání pro pár fotek. A to ještě nevím, že ani dneska nepotkám jedinou dunu. Písek je zatím jen ve vyjetých kolejích cesty a večer na obzoru jen černé haldy uhelných dolů před Dalanzadgadem.

 

Rozhoduji se písečné duny (els) pouště Gobi vypátrat stůj co stůj a zároveň si tím trochu vyřešit kámen v hlavě, kterým je nutnost vracet se stejnou cestou zpátky do UB. Zjišťuji, že furiantské heslo z endura „vrací se jen lúzři“ značící, že není cesty zpět, pouze dopředu, mi nějak zakořenilo v hlavě. U banky mi jeden chlápek v offroadu s emblémem DESERT GOBI TOURING (ano, jeden z těch, co uměli anglicky) tvrdí, že cesty na smyčce, která by mě měla po několika stech km přivést znovu do Arwajcheeru a pak po asfaltce (převážně) do UB, jsou pro můj motocykl sjízdné. Je to zpečetěné. Mířím na západ do Bayanlai a dále mezi masivy Gurwan… na Khoolt a Konghor. Místy chlapíka v autě proklínám, ale taková hrůza to zase není, spíše otrava.

 

 

 

Stovka kilometrů z Bogdu do Gučin-Us je zatraceně tvrdě vyvzdorovaná na místní přírodě, která nepřestává step zalévat přívaly vody a  mění tak jakoukoliv prohlubeň v lepkavou past. Škrabák na bláto, který jsem si srandovně doma nanýtoval do předního blatníku je tomuhle lepidlu, ze kterého by snad mohli modelovat sochy, leda tak pro smích. Stačí pár metrů a kolo se zastaví . Co to asi tak udělá s motorkou? Je to jako když na blátě zamáznete přední brzdu – jdete rovnou k zemi, protože stojící zalepené kolo neřídí ani nevede a motorka se okamžitě skácí do bláta. Několik pokusů kolo přetlačit končí několikerým zvedáním motorky. Jakou asi mají nohy v tomhle oporu, není třeba zdůrazňovat.

 

P1011771

 Více v knižní publikaci JAWA KOLEM SVĚTA. Vyšla v říjnu 2015 a koupit ji stále ještě lze u "všech dobrých knihkupců" anebo přímo zde v sekci e-shop i s podpisem autora.