Včera jsem si vyřídil odevzdání permitu na ekvádorské straně, takže dneska zbývá jen ekvádorská pasová kontrola komplet peruánská strana. Přechod je moderní, velký, čistý a přehledný, tolik jiný než hranice nahoře ve Střední Americe. Úředník, který mi vyplňuje peruánský permit, nemá v počítači v nabídce značek vozidel Jawu, ale ani možnost napsat „jiné“. A tak tam bez rozpaků napíše: JAGUAR… Ne, tohle bych nevymyslel ani v nejlepší osvícení múzy! A když pak k tomu Jaguaru dopíše cenu motocyklu, kterou uvádím 300USD, zarazí to i jeho samotného. Podrbe se v řídnoucích vlasech a rozpačitě se na mně usměje. A pak přepíše Jaguara na: JAPAN MOTOS…

 

peru

 

Na jedné kontrole se mě zase policista ptá, odkud jsem. Sotva řeknu Československo, začne tahat z pouzdra bouchačku…o co tady jde?! Trochu ve mně hrkne, ale nemíří na mě, jen mi jí strká pod nos a ukazuje: MADE IN CZECHOSLOVAKIA… když prý kdysi Peru přepadlo Ekvádor a ukradlo mu kus džungle s naftou, jely pralesem lehké tanky Škoda vz.38. I tohle je naše stopa ve světě.

 

peru

Na vizitce má Jarda napsáno Yarda, aby mu místní nekomolili jméno na Charda. Najít ho ve městě velikosti Prahy bez kousku mapy je docela oříšek. Ulice ucpané auty, jak Indiáni na poslední chvíli shánějí dárkové koše pod vánoční stromek, takže nakonec se uchyluji k mému oblíbenému triku a za šest soles beru taxikáře v mrňavém Ticu. Chudák si nejdřív myslí, že mu chci naložit Jawu do auta. No, absurdní představa, vezmeme-li v úvahu, že je naložená Jawa skoro stejně velká jako jeho maxivůz…

Můžu zase prohodit pár slov česky a dokonce se mi dostane i vánoční večeře! Večer zajdu do města na náměstí Plaza de Armas a žasnu, jaké davy lidí jsou v ulicích na Štědrý večer! A všichni se baví, žebráci dostávají od lidí kusy biskupských chlebíčků a kafe, nikdo nesedí doma. Nejspíš budou dárky rozbalovat až zítra ráno po západním vzoru.

Večer se ochladí a jsem rád, když si můžu zalézt v cabaňce pod teplou deku. Snažím se dát melancholii out, ale přiznám se, že to moc nejde. Už abych byl zase na cestě… Šťastné a veselé.

 

peru

 

peru

 

Více v knižní publikaci JAWA KOLEM SVĚTA. Vyšla v říjnu 2015 a koupit ji stále ještě lze u "všech dobrých knihkupců" anebo přímo zde v sekci e-shop i s podpisem autora.